Ilusie vstupuje na scénu

Osmidílná sága Ilusie vznikla během čtyř let, ale její počátek spadá už do 80. let minulého století. Tehdy vznikala, psaná do sešitů, rok po roce. Některé z prvních dílů ručně psané, sešitové Ilusie existují dodnes, neměla jsem sílu je vyhodit. Ale sešity byly jen začátek.

Před čtyřmi lety vznikl první díl ságy, která se nakonec rozrostla na osm dílů. Mapují životní příběh Sarai, malé ilusijské princezny, která vyrostla a tak, jak to v pohádkách bývá, stala se královnou. Je to pohádka? Ano, jistě. Je to pohádka. Je to klasický příběh. Možná ale příběh Sarai není jen tak obyčejný příběh, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Příběh, ve kterém se prolínají motivy národního finského eposu – Kalevaly, vychází z finských lidových motivů, z historie a kultury země tisíců jezer i z její hudby. Finsko se v příběhu stává bájnou Alateyou a jeho cesta k samostatnosti, k vzniku svobodné země, k vlastnímu sebeurčení je obalená do pohádky. Protože pohádky jsou žánr, který všichni milujeme. A protože pohádky po nás nechtějí víc, než být čteny.

Vítám vás tedy v pohádce. V pohádce o probouzející se zemi. V pohádce, ve které mají harfeníci neopakovatelné kouzlo a šamani pravdu. V pohádce, kde politika má i své světlé stránky a kde by mělo dobro vítězit nad zlem.

Brzy se vám do ruky dostane kniha, která vám odkryje tajemství hlubokých, severských lesů, ve kterých zní řev sněžných lvů…

Kniha vychází v roce 2019 u nakladatelství Milada Střítezská -Ilusie Publishing

 

Leave a Comment