Otec šamanů Ilusie

Často odpovídám na otázku, jaká ilusijská postava má reálný předobraz a jak moc je jím ovlivněná. Čtenáře baví hledat v příběhu skutečné lidi, které jsem využila a možná i maličko zneužila pro své plány. Ale je jedna postava, která ovlivnila víc než jen jednu situaci v knize. Postava, která do jisté míry pronikla charaktery všech šamanů příběhu.
Ať už je to mystický milenec labutě, šaman Tomi, trochu pompézní Ville Hermani, živelný Perttu nebo samotná Saaru, všechny obrazy šamanů Ilusie vycházejí ze zdroje, který má jméno a tvář.
Pekka Kainulainen je finský performer, umělec, široce rozkročený do několika oborů. Výrazná osobnost, spojující v sobě staré finské tradice i velmi moderní a svébytný umělecký projev.
On sám se v příběhu nakonec neobjeví, ale stojí za ním, je do jisté míry jeho ideovým otcem. Tak, jako Ilusii ovlivnila hudba finské kapely Amorphis, ovlivnil ji i Pekka, protože s Amorphis už mnoho let spolupracuje a z jeho pera vyšlo několik skvělých textů.
Předobrazy mystické zkušenosti v knize vycházejí především z Kalevaly a pramenů na téma finského a sámského šamanismu. Ale Pekka je otcem ilusijských šamanů, mistrem, obrazem nespoutané, finské minulosti.
Jako mentálnímu otci všech šamanů mé knihy bych tedy chtěla mistru Kainulainenovi popřát k dnešním narozeninám a poděkovat.

Kiitos ja hyvää syntymäpäivää Pekka Kainulainen!

photo: Pekka Kainulainen FB

Leave a Comment