Ilusie 2020

Rok 2019 byl asi nejdelším a nejbarevnějším rokem mého života. Byl podivuhodně pestrý po všech stránkách, přinesl chvíle naprosté euforie i hlubokých propadů, velké únavy i velké radosti.

Když jsme se v říjnu 2018 vrhli na přípravu prvního dílu Ilusie, byla jsem ještě zaměstnaná a netušila, jak přesně se vydávají knihy. Chodila jsem do práce a zařizovala vydání, nespala a šílela. Bylo jasné, že do roku 2019 musím vstoupit jinak, protože ten nápor by nešel vydržet. Během jednoho týdne jsme se tedy rozhodli, že opustím zaměstnání, stanu se nezávislou autorkou a osm napsaných knih vydám pod hlavičkou svého nakladatelství. Jediný týden mi obrátil život naruby.

V únoru jsme představili první díl Ilusie, Harfeníky severu. Křest byl nezvyklá, monumentální show v Planetáriu a myslím, že na něj budeme vzpomínat ještě dlouho. I na tu děsnou únavu po něm. Samozřejmě, že jsem čekala okamžitý úspěch, každý autor ho čeká, jinak by ho nic nepudilo a nenutilo psát dál. Ale místo přijímání ovací a vítězných laurů jsem se musela naučit přijímat kritiku, výtky, odmítnutí a neúspěchy. Taky první psychické propady do naprosté prázdnoty a deprese, protože každá kritika mě poslala na kolena. Naštěstí jsem kolem sebe ale celý rok měla neuvěřitelně skvělé, báječné spolupracovníky, kteří mě nikdy nenechali dlouho trucovat. Jejich optimismus, síla a víra v to, že Ilusie prorazí, mě táhl nahoru.

S každou další připomínkou jsem se snažila usilovněji pracovat. Zjistila jsem, že je nutné reagovat tvůrčím způsobem, hledat jiná řešení, ohýbat své vlastní myšlení tak, aby člověk našel zlepšení i na místech, kde by ho dříve nečekal.

Museli jsme se profesionalizovat, nacházet nové myšlenky, měnit pracovní postupy při redigování knihy, nebát se změnit všechno a zapomenout naprosto na způsob práce při vzniku prvního dílu. Řekli jsme si, že vize vyžadují hravost, urputnost a nápaditost. A tak jsme inovovali, míjeli zavedené cesty a hráli si.

Občas to byla hra vyčerpávající, protože se bortila, někdy dokonce smutná, protože jsme museli prožít i lidská zklamání a bolestné rozchody. Občas jsme nespali a už ani nevěřili, že to dokážeme. Na nové knize jsme pracovali až třináct hodin denně, žili s ní, přetvářeli ji tak, že už ji ani sama autorka místy nepoznávala. Měnil se děj, vymazávaly celé postavy, tvořila se nová prostředí. Desítky stran byly napsané znovu a jinak, postavy musely říkat něco jiného a taky si něco jiného myslet. I ony se vyvíjely a prožívaly razantní změny.

Když si vzpomenu, že redaktorka musela stihnout dostudovat při redigování toho obrovského množství textu, nebo že jsme stačili v tomto roce založit kapelu, říkám si, že jsme naprosto šílení a blázniví.

Z té bláznivosti ale vznikla další kniha, jiná, odlišná, lepší. Dědicové Tuonely nám ukázali, že je neustále prostor pro zlepšování, sdělili nám, že uspokojení nad vlastní prací je jen chvilková záležitost, že nespokojenost žene člověka k větším výkonům. Je co zlepšovat. Dědicové vyšli v listopadu a já už kompletně přepisuji třetí díl, který plánujeme na podzim 2020 a také Báji o Valgirovi, která vyjde v příštím roce.

Nemá cenu se zastavovat a příliš dlouho ohlížet. Ale krátce si můžeme říct, že to byl dobrý rok. Náročný, překotný, ale dobrý. Něco za námi zůstalo, něco se povedlo. Možná jsme lepší, rozhodně zkušenější a už ne tak citliví na kritiku a neúspěch. Získali jsme cenný nadhled a radost z toho, co nás spojuje. Psaní a vydávání knih nás prostě baví.

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří pomáhali vzniknout prvním dílů toho mamutího projektu. Svému báječnému muži Tomášovi, bez kterého bych nevydala ani stránku, Markovi, Daniele, Elišce, Antonii, ale i našim přátelům, Robertovi, Jeníkovi, tiskárně Europrint, distributorům Kosmas, knihkupcům, kteří nám dnes a denně dávají šanci uspět, protože Ilusii doporučují, recenzentům, a v neposlední řadě samozřejmě každému jednotlivému čtenáři, který se rozhodl Ilusii otevřít a žít její příběh.

Otrhaní, ušmudlaní a unavení stojíme na prahu starého roku a víme, že každá cesta kupředu vede přes bájnou Tuonelu. Někdy to není snadné, ale knihy pro nás znamenají všechno, o čem jsme kdy snili.

 

Děkujeme

https://www.kosmas.cz/knihy/256167/ilusie/

https://www.kosmas.cz/knihy/269168/ilusie-dedicove-tuonely/

Přidat komentář