Dědicové Tuonely otevírají severní bránu

Tuonela…

Podsvětí, jako každé jiné, s drobnými úpravami. Podsvětí, ve kterém je nebe temně rudé a místo tříhlavého psa se v něm prohánějí děsiví manalští vlci. Má svou řeku, která se nejmenuje Styx ani Acheron. Vlastně je to řeka bez jména. Řeka, ve které se to hemží štikami, připravenými roztrhat na kusy každou duši. Po řece pluje loď temného převozníka, ale také tuonelská labuť, zpívající nejkrásnější písně, jaké si lze za života i po smrti představit. Ostatně, Jean Sibelius dal labuti skutečný hlas…

Tuonela je místo, které děsí i utěšuje, místo, kterému vládne Tuoni, bůh, který je asi trochu divočejší než Hádés, ale jinak se mu podobá. Bůh smrti má děti. Dcery. Dědičky říše mrtvých.

Ilusie se s druhým dílem vydává právě k severní bráně mýtické Tuonely. Jde se vydat po stopách několika finských bájí, ve kterých klid říše mrtvých narušili živí lidé, vyslaní z nějakého důvodu. Ať už to byl hrdina Lemminkäinen, který dostal za úkol zastřelit tuonelskou labuť, aby získal nevěstu nebo jeho matka, která šla hledat syna, roztrhaného na kusy štikami řeky mrtvých, nebo bájný pěvec Väinämöinen, který sestoupil do Tuonely v šamanské extázi, všichni museli projít smrtí, aby se stali tak trochu novými, plnějšími, realizovanějšími lidmi.

Z toho všeho je patrné, že druhý díl Ilusie bude temnější a smutnější. Protože se dotkne toho nejcitlivějšího tématu. Ztráty. Velmi bolestné ztráty. Ale hlavně bude sledovat, jak člověk ztrátu přijímá nebo naopak odmítá. Příběh se snaží odpovědět na tu bolest, kterou prožíváme, když jsme zoufalí.

Proto budou „Dědicové Tuonely“ odlišní. Zatímco „Harfeníci severu“ byli typickým začátkem, se všemi nezralostmi, chybami a naivitou, „Dědicům Tuonely“ už naivita schází. Královna Sarai dospěla. Překročila archetyp panny a je matka. A o matkách finská Kalevala z velké části je.

 

První a důležitou oblastí nové knihy tedy bude říše mrtvých. Musel jí projít Orfeus, Dante i Ježíš. Ve starém Finsku do podsvětí sestoupila Lemminkäinenova matka. V Ilusii se severní brána říše mrtvých otevírá před královnou, která hledá odpovědi na otázky. Jedno z témat příběhu je tedy smrt. Ale smrt má svůj opak, kterým možná není život. Možná je načase promluvit si o nesmrtelnosti.

 

Ale o té až příště…

 

Ilusie: Dědicové Tuonely

Kniha vychází na podzim 2019

 

První díl Ilusie stále v prodeji u našeho výhradního distributora:

https://www.kosmas.cz/knihy/256167/ilusie/

Leave a Comment